KONST / Oljemålningar / Oljemålning 3956378
nr 395 6378
Ristad sigatur H F Gude -92, (Hans Fredrik Gude 1825-1903) Landskap med kor, 24x32, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
måndag 6 februari 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods